İnceleme: Oz the Great and Powerful – Muhteşem ve Kudretli Oz


Bu yazımda 3D olarak izlediğim Oz the Great and Powerful, Muhteşem ve Kudretli Oz filmini sizler için yorumlayacağım. Öncelikle film o kadar harikaydı ki hangi köşesinden başlasam hiç bilmiyorum. Ancak filme değinmeden önce şu bilgiyi de vermek istiyorum; bu filmin fragmanını ilk kez izlediğimde nasıl sevmedim anlamadım. Hiçbir şekilde ilgimi çekmedi, bu filmden bir şey olmaz bile diye düşünmüştüm. Olabildiğine soğuktum filmde. Lakin geçenlerde hangi film olduğunu pek hatırlamıyorum tekrardan yeni fragmanını sinemada 3D olarak izleyince gerçekten hayran kaldım desem yeridir. Nasıl sevdim, nasıl hoşuma gitti. O yüzden bugün hemen kaçırmadan sinemaya koştum. Burada belirtmek istediğim kısım önyargılar daime kötüdür her açıdan. Ki buradan sonrasının da filmi överken bu kısımlara da dikkat çekmek istedim.

Filmin görselliğine ilk etapta değinmek istiyorum. Gerçekten olağanüstüydü. O, Oz dünyası ancak bu kadar başarılı perdeye aktarılabilirdi. O sarı altın tuğlalı yolu olsun, cadısı, diğer karakterleri olabildiğince başarılıydı. Filmin görselliğine tam da gerektiği şekilde çok fazla eğilip, çok ciddi bir bütçe harcamışlar orası her sahnede, karede belli ediyordu kendini.

Oz-The-Great-and-Powerful-James-Franco

3D Olarak İzlenmesi Gereken Filmlerden

Film ilk etapta fragmanlarında da izlediyseniz eğer siyah-beyaz şekilde başlıyor o döneme uygun olarak. Siyah-beyaz iken bile 3D gerçekten muhteşemdi. Aklıma 1900’lü yıllarda yaşasaydık normal olarak her filmi 3D çekmek daha kolay olurdu diye düşündüm. Siyah-beyazda bile çok fazla başarılıydı görsel açıdan film ki siyah-beyazdan o Oz’un büyülü dünyasına geçerken ara geçişi muhteşem yapmışlar. Âdeta bir renk şöleniydi, gökkuşakları, çiçekler, böcekler vs. muhteşem bir görsel kompozisyon hazırlanmıştı. Filmi izlerken aklımda hep Alice Harikalar diyarında bile bu kadarını izlememiştim vardı. O da aynı şekilde 3D olarak vizyona girmişti fakat onun o karanlık yanını Tim Burton’a bağladım. Yoksa bu renk renk Oz dünyası tam Alice Harikalar Diyarında filmini remakelemelikti.

Oz the Great and Powerful Atmosfer

3D derinliği gerçekten muhteşemdi. Diğer bazı 3D filmlerde perdenin bir kısmı kullanılırken bu filmde perdenin tüm kısmını kullandıklarından adeta sinema salonundan Oz’a açılan bir penceren filmi izledim desem yeridir. Birbirinden harika canavarlar ve diğer bazı yaratıkların o kadar üzerinde durulmuş ki ortaya muhteşem bir görsel iş çıkmış. Ki bazı bu şekilde ki karakterler inanılmaz muhteşemdi. Bu kısım için daha fazla ileri gidip spoiler verip seyir zevkinizi bozmak istemiyorum. Bir kaç yerde 3D sahneler o kadar gerçekçiydi ki reflekssel tepkiler verdirdi film. Bugüne kadar izlediğim en başarılı 3D filmlerden birisi oldu. Görsel açıdan o evreni bize muhteşem bir şekilde aktardılar. Âdeta kitabı okuyan birinin hayal gücünde canlandırdıklarını bire bir izledik desem hiçbir şekilde abartıya kaçmaz. Görsel açıdan 9/10.

Başarılı Oyuncu Tercihleri

Diğer açılardan değerlendirecek olursam oyuncu seçimleri ve bir çok yerde yapılan dublajlar gerçekten tam yerinde olmuştu. Oz rolü için James Franco’dan başka kimse aklıma gelmedi Muhteşem ve Kudretli Oz’u izledikten sonra. Çünkü tam adamıydı. O komik yaklaşımları, eğlenceli kişiliği, karakteriyle role tam oturan bir isim olmuş. Birçok kısımda oldukça güldürdü kendisi gerek esprileri, gerek şakalarıyla muhteşem bir oyunculuk çıkarmıştı. Diğer yandan Mila Kunis tam olarak rolünden bahsetmeyeceğim fakat özellikle 2.yarıda muhteşem şeyler ortaya çıkarmıştı. Her filmde üzerine koyarak emin adımlarla çok daha iyi yerlere geliyor. Üstelik gerçekten gerek kostüm, gerek makyajıyla ilk kısmı ele aldığımızda çok güzeldi kendisi her açıdan. Kostüm ve makyaj konusunda o görselliğin yanında aynı özveriyi göstermeleri de film açısından en büyük artılardan biriydi.

Muhteşem ve Kudretli Oz Filmini Son Olarak Değerlendirirsek

Genel olarak baktığımızda görsel açıdan mutlaka 3D olarak sinemada değerlendirilmesi gereken filmlerden biriydi. Gerçekten her açıdan olabildiğince başarılı, üzerine çok emek verilmiş, muhteşem dev bütçesiyle ortaya harika bir iş çıkarılmış harikulade bir yapımdı. Aşırı derecede sürükleyici yapısıyla filmin uzunluğunu hissettirmeyip hemen biten, ne ara başladı da ne ara bitti dedirten filmlerden biri oldu. O yüzden mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan, 3D olarak daha fazla anlam ifade eden, 3D olarak bir bütün olan Muhteşem ve Kudretli Oz’u, mutlaka izlemelisiniz. 8.5/10

Bu yazıya tepkin nedir?

Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Aşık Oldum Aşık Oldum
0
Aşık Oldum
Nazım
Yıllardır neredeyse izlemediği film - dizi kalmamış olan, sinema aşığı yazar.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnceleme: Oz the Great and Powerful – Muhteşem ve Kudretli Oz

giriş yap

Captcha!
Don't have an account?
kayıt ol

şifreni yenile

Back to
giriş yap

kayıt ol

Captcha!
Back to
giriş yap
Hangi Formatta İçerik Ekleyeceksin?
Anket
Voting to make decisions or determine opinions